Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Bebeğin ilk banyosu anneler için heyecanlı, biraz da endişe ederek yaptıkları bir konudur. Halbuki anne karnındaki sıvıya olan alışkanlığından dolayı, bebekler için bu ilk deneyim oldukça keyiflidir. Bebeğinizin bu ilk deneyiminde belli hususlara dikkat etmeniz gerekir. Yenidoğan bebeğin nasıl yıkanacağı konusunda detaylı bilgiye ulaşmak için yazı devamına inebilirsiniz...

yenidogan-bebegin-banyosu.jpg


İlk Banyo İçin Uygun Zaman:
Bebeğin ilk banyosunu yapabilmesi için doğumdan sonra, en az üç-dört kez annesini emmiş olması ve doğum akabindeki aşılarının da yapılmış olması tercih edilmektedir. Bazı uzmanlar en az 24 saatin geçmiş olmasının daha sağlıklı olacağını hatta doğumdan 2-3 gün sonra, göbek kordonuna zarar vermeden banyo yaptırabileceğini savunmaktadırlar. Doğumdan sonra bebeğin üzerindeki kirli tabaka ve oluşan mikropların arındırılması için banyo yaptırılması ayrıca önemlidir.

Bebeğin Yaptırılacak Banyosu İçin Gerekenler:
Bebeğinizi yıkamak için onlara özel üretilmiş küvet, maşrapa ve kovadan oluşan yıkama seti size kolaylık sağlayacaktır. Piyasada bebek banyo ürünleri çok çeşitli olarak bulunmaktadır. Satın alacağınız ürünün yeni doğan özellikli olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Sert sünger ya da liflerin kullanımından kaçınmalı ve hem sizin kullanımınıza hem de bebeğinize uygun ürünler almalısınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Suyun sıcaklığı yaklaşık 37-38 derece olmalıdır. Yıkamaya başlamadan dirseğinizi suya temas ettirerek sıcaklığını kontrol etmeniz uygunluğunu anlamak açısından iyi olacaktır. Banyo sonrasında ihtiyacınız olacak havlu ve giysileri de yakınınızda bir yere konumlandırın ki sudan çıkan bebeğiniz ani vücut ısısı değişikliğinden üşümek durumunda kalmasın. Bebeğinizin başını elinizle destekleyerek, kolunuzun üzerinde, sırtüstü yatar gibi pozisyonda tutarak yıkamanız uygundur. Bu şekilde tutmak sizi biraz zorlayacaksa bebekler için özel üretilmiş banyo filelerinden faydalanabilirsiniz. Sakin hareket edin ve bebeğinizin ilk banyo deneyimine vesile olmanın ve şahitlik yapmanın keyfini çıkarın. Anne çocuk ilişkinizde daha birçok güzel deneyimleriniz olacağını unutmayın.

Yukarıda anlattıklarım konusunda aklında soru işareti kalanlar, yazı devamına eklemiş olduğum yardımcı videoyu izleyerek bir bebeğin nasıl yıkanacağını izleyerek de öğrenebilirsiniz.

Bebeğin İlk Banyosu Nasıl Yaptırılır? (Video)