Uyku Bozukluklarının Nedenleri

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Her insan yaşamının bir bölümünde uyku bozukluğu yaşar. Türkiye'nin yaklaşık olarak yarısında, bir yıl içinde belirli bir uyku bozukluğu yaşanır, oranında kronik uyku bozukluğu vakası görülmektedir. Uyku bozukluğunun kişi üzerinde ekonomik, sosyal ve sağlık yönünden olumsuz sonuçları bulunmaktadır.

İyi bir uyku kişinin sadece uyuduğu süreye bağlı değildir. Uyku bozukluğu yaşamamak için kişinin kaliteli bir uyku uyuması gerekir. Uyku bozukluğu gece uyuyamama, uyurken çok kez uyanma ya da sabah erken uyanıp bir daha uyuyamama yüzünden oluşur. Genç insanlarda uyku bozukluğu gece uyuyamama nedenli olurken yaşlı insanlarda daha çok sabah erken kalkma nedenlidir. Gün içinde alınan kötü haberler, depresyon, stres ve gelecek kaygısı uyku problemlerinin oluşmasına neden olabilir.

uyku-bozukluklari.jpg


Uyku Bozukluğunun Nedenleri:
Tüketilen kahve, çikolata, çay, alkol gibi yiyecek ve içeceklerin içinde bulunan kafein uyku bozukluğunun en birinci sebebidir. Bir başka sebebi ise sigara kullanma ya da geçirilen bir soğuk algınlığı nedeniyle burun deliklerinin tıkalı olması da uyku bozukluğuna yol açabilir.

Kullanılan alkol veya uyku ilaçları kısa vadede uyumaya yardımcı ve tetikleyici gibi görünse de uzun dönemde ciddi derecede uyku bozukluğu yaratabilir. Solunum yolları enfeksiyonu, kalp hastalıkları, seker hastalığı, prostat ve idrar yolları enfeksiyonları da sık sık uyanmanıza neden olduğu için uyku bozukluğuna sebep olabilir.

Uyku bozukluğunda görülen bazı nedenler şu şekildedir: uykuda yaşanan nefes darlığı, yüksek tansiyon hastalığı, gece uyurken çok fazla terlemesi, uyurken kalpte olan çarpıntı, oluşan baş ağrısı, uykuda boğaz kuruması, gün içinde yaşanan gerginlikler ve stresli olaylar, uyku saatlerinin sürekli değiştirilmesi, grip veya nezle nedenli uyurken öksürmek ve eklem rahatsızlığı nedeniyle duyulan ağrılar.

Uyku Bozukluğunun Tedavisi:
Uyku bozukluğunun tedavisi diğer hastalıklar ile aynıdır. Uyku bozukluğu yaşayan kişiler önce uzman hekime başvurur. Burada hekim tarafından kişi muayene edilir. Kişinin uyku halindeyken ne tür sorunlar yaşadığı ve bu sorunların nelerden kaynaklanabileceği hususunda hastadan bildi alınır. Kan ve görüntüleme testleri yapılır. Bazı kişilerde evde veya uyku merkezlerinde uyku testleri uygulanır. Elde edilen test sonuçlarına göre ilaçla ya da cerrahi müdahale ile kişi iyileştirilir.