Tüketici Mahkemesi Nedir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Herhangi bir ürün veya hizmet satın alan tüketicilerin, aldıkları malın bozuk veya kusurlu olması nedeniyle, satın alınan kişilerle aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için çalışan kamu kurumuna tüketici mahkemesi denir. Tüketici hakları kanununda belirtildiği üzere herhangi bir kişinin veya kurumun, alışveriş yaptığı ürünlerle ilgili bir şikayeti olduğunda ürünün değişim veya iadesini talep etme hakkı vardır. Kişiler ürün satın aldıkları kişi veya kurumlar ile bu hakları doğrultusunda anlaşma sağlayamaz ise bu durum hukuki yollarla çözülmeye çalışılır.

tuketici-mahkemesi.jpg


Hangi Durumlarda Tüketici Mahkemesi'ne Başvurulur?
Satın alınan ürün bozuksa, çalışmıyor ise, üzerinde kırık, çatlak, çizik gibi hasarlar varsa ürün sahip olması gereken özellikleri taşımıyorsa bu ürün kusurlu ürün kategorisine girer. Ayrıca ürün sipariş edildiği renk, koku şekil, doku, ağırlık, ebat gibi özellikleri taşımıyorsa bu durumda kusurlu yani ayıplı ürün olma durumunu yansıtır. Bu özelliklerden herhangi biri varsa tüketiciler satıcı ile temasa geçmelidir. Bu durumda satıcı ürünü değiştirmeli ya da para iadesi yapmalıdır. Böyle bir anlaşmayla sorun çözülemediği vakit Tüketici Mahkemesine başvurulup dava açılabilir. Tüketici Hakem Heyeti aracılığıyla da bu dava açılabilir. Tüketici böylece hakkını alabilir.

Tüketici Mahkemesi Ve Tüketici Hakem Heyeti:
Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemesi aynı görevi yapar. İl, ilçe ve büyük şehir olma özelliklerine göre başvuru yerleri değişir. Ürünün satın alma bedeli de bu değişimde etkilidir. Genelde bu kurumlar ilçelerin belediye binaları içinde yer almaktadır. Kısa bir araştırma yaparak size yakın olan Tüketici Mahkemesini bulabilirsiniz.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay Hukuk 0 910

Benzer konular