Siteye Düzenlenen Saldırılar Nasıl Engellenir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Dünya genelinde hızla gelişen teknoloji, sürekli yenisi çıkan işletim sistemleri, değişen siyası dengeler ve bunun yanında artan hızla artan blog sayfaları sonucunda sayıları hızlar artan hacker yani bilgi hırsızları. Web site korunur halde değilse saldırı da kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle web sitesi yaparken güvenliğinden daha çok tasarımına önem verilmekte bu durum hem sitenize giriş yapan müşterilerinizin / üyelerinizin bilgisini korunmasız hale getirmekte hem de sitenizi kaybetmenize sebep olmakta. Bu durumu engelleme o kadar da zor değil, dikkat etmeniz gerekenleri sizin için sıralayalım;

site-saldiri-engelleme.jpg


Kullanıcı Adı ve Şifreniz:

Günümüzde şifre belirlenirken en kolay ve akılda kalıcı yöntemler seçilmektedir. Buda kişisel verilerinizin çalınmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesidir. Özellikle web site yönetiminde en kolay hackleme zayıf bir admin hesabının kullanıcı adı ve şifresinin doğru belirlenememesi sebebiyle gerçekleşmekte. Saldırı olasılığı en yüksek olan bu durumu engelleme için kullanıcı adınızın " admin" yerine yaygın olmayan bir isim tercih etmeniz, şifrenizin de 8 ile 10 harften oluşmasına, güçlü değiştirebileceğiniz ve karmaşık bir şifre olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yazılım Programlarınızı Güncelleyin:

Web siteniz 10 ile 100 arasında farklı birleşenden oluşabilir ama yazılım programlarınız güncel değilse, site çökmesi, hackerların saldırı yapması, veri kaybı gibi birçok riski barındırıyor demektir. Günümüzde saldırı genelde yazılım programı robotları tarafından yapılmaktadır. Bu botları engelleme için yapmanız gereken en az ayda bir kere hatta sık sık güncel tutmanız böylelikle yeni çıkan sürümlerle aynı doğrultuda hareket etmiş olursunuz. Ayrıca CMS 'inizin varsayılan ayarlarını da değiştirmeyi unutmayın. Varsayılan ayarlarınızı değiştirmek birçok saldırıyı engellemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca günümüzde hazır tema ve şablonları kullanarak site kurulması kolaydır çünkü kodlama yapmanıza gerek kalmadan sadece bunları kullanarak site kurabilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken husus, bu temalar ve şablonlar güncel halde olmuyor oluşudur. Kullandığınız temayı tasarlayan kişinin ürününü güncel tuttuğuna ve aktif olarak kontrol ettiğine dikkat ediniz. Eğer bir süredir yeni bir sürüm gelmiyor ya da güncellenmiyorsa temanızı değiştirmenizi öneririz.