Öksürüğün Nedenleri

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Öksürüğün Nedenleri:

Öksürük, üst solunum yollarındaki tıkanıklıkların giderilmesi ve sekresyonların dışarı atılması amacıyla ya da bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır. Öksürüğün sebebinin saptanması ve eşlik eden diğer belirtiler belirlenerek doğru bir tedavinin yapılması, rahatsızlığın giderilmesinde önemli bir rol oynar.

oksuruk-nedenleri.jpg


Öksürük Nedir?

Öksürük, halk arasında bir sağlık problemi olarak görülse de aslında bir savunma mekanizmasıdır. Üst solunum yollarında ve boğazda var olan, yabancı maddeler ve sekresyonların dışarı atılımını sağlayan bir refleksif savunmadır. Kuru öksürük ya da balgamlı öksürük olmak üzere iki çeşit öksürük vardır. Bu öksürükler kronik ve akut şekillerde olabilir. Üç haftadan daha uzun süreli olan öksürükler kronik öksürük grubuna girmekte ve bazen senelerce sürebilmektedir. Akut öksürükler ise aniden ortaya çıkar. Boğaza veya akciğere yabancı cisim kaçmaları, farenjit ya da nezle gibi durumlar sebep olabilir.

Neden Öksürük Olur?

Öksürük, farklı sebeplerden dolayı olabilir. Bunların en başında soğuk algınlığı gelir. Soğuk algınlığı sonucunda boğazda oluşan tahrişler, burun ve boğaz tıkanıklıkları, balgam gibi sekresyonlar sonucunda oluşur. Genel olarak soğuk algınlığı sonrasında oluşan öksürükler uzun süreli öksürükler arasına girer ve bazen aylarca geçmeyebilir. Bunun dışında farenjit, kalp yetmezliği, akciğer hastalıkları, sigara kullanımı ya da kullanılan bazı ilaçlar öksürüğe neden olan diğer sebeplerdendir.

Sigaranın Öksürüğe Etkisi:

Sigara içmek, akciğer hastalıklarının en önemli etkenlerindendir. Sigara içen bireyde zamanla bronşlarında balgam salgılaması başlar. Oluşan balgamlar atılmak üzere vücut, öksürük refleksini tetikler. Öksürük giderek kronik hâle gelebilir ve farklı hastalıkların oluşumuna sebep olabilir. Bunların ise en başında, nefes darlıkları, astım ve KOAH gelmektedir.

Akciğer Hastalıkları ve Öksürük İlişkisi:

Öksürük, kişiye basit bir hastalık olarak gelebilir. Fakat bunun altında akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklar yatabileceğinden, özellikle uzun süreli ve rahatsız edici öksürüklerin mutlaka doktor kontrolünden geçerek sebebinin belirlenmesi gerekmektedir.

Geniz Akıntısının Öksürüğe Etkisi:

Geniz akıntısı olan bireylerin, sürekli olarak boğaz temizleme isteği ortaya çıkmaktadır. Aşırı geniz akıntısı problemlerinde, boğazda tahriş gözlemlenmektedir. Bunun yanında seste boğukluk ve kısılmalar, boğaz ağrısı gibi sebepler de eşlik etmektedir.

İlaçların Öksürüğe Etkisi:

Özellikle tansiyon ilaçları başta olmak üzere bazı ilaçlar yan etkisi olarak öksürüğe sebep olabilir. Bu öksürüklerin bir kısmı geçmekte inatçı hale gelebilir ve kronik hale gelebilir.

Psikolojik Olarak Öksürük:

Psikoloji öksürüğe halk arasında alışılmış öksürük denmektedir. Kendiliğinde ortaya çıkabilecek olan bu öksürük genel olarak çocukluk dönemlerinde meydana gelmektedir. Gözlemlere göre, uyku sırasında ve keyifli aktiviteler esnasında bu öksürük görülmemektedir.
 

ahmet89

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
14 Ağu 2018
Mesajlar
22
Tepkime puanı
2
Bağışıklık sisteminin zayıflaması öksürük başta olmak üzere bir sürü rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Biz ailecek İmunol kullanıyoruz mevsim geçişleri ve kış aylarında hastalık nedir bilmeyiz
 

Bilal Tekdemir

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
3 May 2020
Mesajlar
25
Tepkime puanı
10
Konum
Edirne
Genelde balgam yüzünden aşırı öksürük durumu yaşanmaktadır. Balgam sökücü kullanın derim. Çünkü bazı öksürük şurupları gerçekten iş görmüyor.
 

Aslıhan

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
19 Şub 2018
Mesajlar
51
Tepkime puanı
14
Öksürük için nane limon kaynatın çok iyi geliyor. Genelde abim öksürdüğünde bu karışımı yapıyoruz. Zencefil falanda kullanmalısınız. Soğuk algınlığına çok iyi geliyor. Öksürüğün nedenini araştırın sonra çözüm yolları arayın. Geçmiş olsun.
 

Bahar

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
24 Ağu 2017
Mesajlar
72
Tepkime puanı
4
Konum
İstanbul
Öksürükler kesinlikle hafife alınmamalıdır. Bazı öksürükler büyük hastalıkların habercisi olabiliyor. Doktor kontrolüne gitmenizi tavsiye ederim. Eğer sürekli kronik bir öksürük durumu yaşanıyorsa kesinlikle doktorunuza danışın.