Menopoz Nedir? Menopoza Kaç Yaşında Girilir?

Canan

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
11 Kas 2016
Mesajlar
195
Tepkime puanı
104
Konum
Bodrum
menopoz.jpg


40 yaşından sonra kadınların çoğunu menopoz endişesi kaplar. Menopoza ne zaman gireceğim, menopoz nasıl geçer, zor mu gibi konular kadınların zihnini meşgul eder. Merak etmeyin hanımlar, bugün bu soruların hepsini teker teker cevaplayacağım. “Ne menopozu canım ben daha hayatımın baharındayım. Bebek düşünüyorum ne hayallerim var.” Diyor olabilirsiniz. Fakat olsun yine de bilgilenmekten zarar gelmez öyle değil mi? Sonuçta menopoz, belirli bir yaşa ulaşan her kadının yaşayacağı bir durumdur. Yakınınızda da bu döneme giren varsa, onun aklındaki soru işaretlerini gidermek bakımından sizin de bilgi sahibi olmanız önem taşımaktadır.

Menopoz nedir sorusundan başlayacak olursak, bunun 45-55 yaşlar arasındaki kadınlarda ortaya çıkan doğal bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Menopoz, adet döngüsünün tamamen bitmesi ve doğurganlığın sona ermesidir. Yani menopozdan sonra ne olur sorusuna kısaca; bir daha adet görülmez ve kadın hamile kalamaz diye cevap verebiliriz.

Menopoz nasıl geçer demek yanlış olacaktır çünkü bu vücudun biyolojik bir süreci olduğu için, tamamen önlemek ya da gidermek mümkün değildir. Belirli bir yaşa gelen her kadın bunu yaşar. Fakat menopoza giren kadınlar beslenme, egzersiz, sosyal aktivite gibi hususlara dikkat ederek bu dönemi daha kolay atlatabilir.

Menopoz belirtileri arasında bulunan ateş basması, terleme, vajinal kuruluk, kilo artışı, göğüs, dudak ve çene gibi bölgelerde tüylenme şikayetleri için de bir doktora başvurulması önerilir.

Kadınların korkulu rüyası olan menopoz hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için yazı devamına video ekleyeceğim. Böylelikle konu hakkında aklınıza takılan birçok soruya uzmanından cevap bulmuş olacaksınız.

Op.Dr. Özgü Çelikkol, belli bir yaştan sonra menopozun ne gibi sıkıntılara yol açtığını da bu kısa videosunda anlatmaya çalışmıştır.

 

Benzer konular