Kalp Krizi

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Kalp Krizi Nedir?
Kalbin besleyici damarları olan koroner arterlerde tıkanma oluşması sonucu kalpte bulunan herhangi bir kasın oksijensiz kalması sonucu meydana gelen zedelenmedir. Kalp Krizi ani gelişen ve ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

kalp-krizi.jpg


Kalp Krizi Nasıl Anlaşılabilir?
Göğüste ve boyun, omuz ve kollarda oluşan 20 dakikadan fazla süren şiddetli ağrı, nefes darlığı, kusma, baş dönmesi ve soğuk terleme belirtilerinden biridir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

- Göğüsteki yeri belirsiz olan sıkışma hissi

- Sol kola yayılan ağrı

- Hareket edince daha da artan ağrı

- Mide bulantısı ve nefes darlığı

- Kusma ve bayılma

Çarpıntı ve halsizlik duyulabilir fakat diyabet hastalarında durum farklı olabilir. Ağrı duymak yerine sadece soğuk terleme ve halsizlik görülebilir. Dişler ve çenede yoğunlaşan ağrı da belirtilerdendir. Ancak bazı hastalarda da mide ülseri ve pankreatit ağrısı kalp krizi ile karıştırılabilmektedir.

Kalp Krizine Neden Olan Faktörler Nelerdir?
35 yaş üstündeki erkekler ve kadınlarda menopoz dönemi, şişmanlık, şeker hastalığı alkol ve sigara içmek ve kolestrol düşüklüğü neden olabilir. Stresli yaşam da etki eden faktörlerdendir. Birinci dereceden yakınlarınızda (anne, baba ve kardeş gibi) damar tıkanıklığı varsa bu da nedenlerden sayılır.

Kalp Krizi Anında Neler Yapılmalıdır?
Ağrı başladığı anda yakınlarınıza haber verebilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki kapıyı açın ve böylece gelecek kişinin gelebilmesini kolaylaştırmış olursunuz. Bir bardak su ve aspirin içirebilirsiniz. Bunlar haricinde kesinlikle bir şey yeyip içmeyin. Burun deliklerinizi kapattıktan sonra kuvvetlice öksürün. Bu şekilde kan akışını artırabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin penceresini açın, içeriye bol oksijen girmesini sağlayın. Yardım gelmesini beklerken ayakta beklemeyin oturun ya da yatın. Sıcak ya da soğuk suya girmeyin ve özellikle de soğuk sudan uzak durun çünkü soğuk su kalp damarlarını büzer ve kan akışını engelleyebilir.
 

ahmet89

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
14 Ağu 2018
Mesajlar
22
Tepkime puanı
2
Kalp krizinden korunmak içinn balık yağı kullanabilirsiniz
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay Kalp & Damar 0 629

Benzer konular