Erkek Çocukları İçin Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Sünnet, genellikle erkek çocuklarının korkulu rüyasıdır. Sırf bu sebepten dolayı sünnet faydalı mı zararlı mı konusu birçok pedagog tarafından tartışılmaktadır.

Sünnet, erkeğin penis ucunda bulunan, idrar çıkış deliğini kapatan derinin alınmasıdır. Eski çağlardan itibaren farklı inanış ve geleneklere sahip insanlar sünnetin gerekliliğine inanmış, bunu erkek çocuklarına gerek faydalarını bilerek, gerekse de bilmeden uygulamışlardır. Tıbbi söylentiler ve dini ritüeller bir yana, sünnetin pratik faydalarından da bahsetmek mümkündür.

sunnetin-faydalari.jpg


Dolayısıyla, bir pedagog tarafından yardım alarak çocuğun psikolojisi bu zorlu sürece hazırlanmalıdır. Bu hazırlık hem anne-baba hem de yakın çevredeki diğer bireyler tarafından iyi yapılmalıdır. Eğer bu hazırlık dönemi iyi değerlendirilebilirse, sünnet erkek çocuğuna hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde birçok fayda sağlayacaktır.

Sünnetin Erkek Çocuklara Faydaları:
  • İdrar yolu iltihabına karşı korur: Araştırmalar sünnet olmayan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma sıklığının sünnet olan çocuklara oranla daha fazla olduğunu göstermektedir.
  • Hijyenik olarak faydalıdır: Sünnet derisinin kapalı olması yeterli temizlik yapılmadığında mikroorganizmaların rahat yerleşmesine sebep olmaktadır. Bu durum da, birçok sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir.
  • Penis sertleşmesine yol açar: Bazı erkeklerde doğuştan penis darlığı görülmektedir. Sünnet derisinde darlık olan bu kişiler ameliyat olmadığı takdirde penis sertleşmesi yaşar ve bunun sonucu olarak idrar boşalımı sırasında acı hissederler.
  • Penis kanserine karşı korur: Açık penisteki lezyonlar kolay fark edilmektedir. Gerek bu farkındalık gerekse sünnetin penisi çeşitli mikroorganizmalardan koruması erkeklerin penis kanserine yakalanma riski azaltmaktadır.
  • Erken boşalmaya karşı korur: Tek başına bir etken olmasa da, yapılan araştırmalar, sünnet olan erkelerin evlilik sonrası sünnet olmayan erkeklere göre daha az erken boşalma problemiyle karşılaştıklarını göstermektedir.
  • Sünnet olan erkekler eşlerini rahim kanserine karşı korur: Sünnet olan erkekler kendilerini birçok hastalıklara karşı koruduğu gibi, eşlerini de rahim kanserine karşı korumaktadır. Araştırmalar sünnet olmayan erkeklerin eşlerinin, sünnet olan erkeklerin eşlerine oranla daha sık rahim kanserine yakalandığını göstermektedir.
  • Bireyleri AIDS’e karşı korur: Araştırmalar neticesinde sünnetin AIDS’in yayılma hızını yavaşlattığı saptanmıştır. Sünnetin yaygın olmadığı toplumlarda AIDS’e daha çok rastlanırken, sünnetin yaygın olduğu toplumlarda daha az rastlanmıştır.
Bebeklik (Yenidoğan) Döneminde Sünnet Neden Önemlidir?
Erkek çocuklarda sünnet olmanın bahsedilen faydalarının yanı sıra günümüzde hem doktorların hem de pedagogların fikir birliği ettiği bir konu daha vardır ki, o da sünnetin erken yaşlarda özellikle de yenidoğan döneminde yapılmasıdır. Yenidoğan döneminde yapılan sünnetin çocukluk dönemindeki sosyolojik ve psikolojik travmaya fırsat vermemesi en ilgi çeken özelliklerinden biridir. Bunun yanında bebeğin acı hissetmemesi, uyuşturucu verilmeden işlemin yapılmasını sağlamakta ve bebeğin penisinde damarlaşma olmadığı için kanama tehlikesini de ortadan kaldırmaktadır.