Doğum Sonrası Kilo Verme

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Doğal olarak günümüzde anne adaylarının fikirleri, müdahale olmadan en direkt yolla doğumun gerçekleşmesidir. Burada kritik olan soru ise hangi sağlık düzeyinde ve doğum sonrası başlayacak olan sürecin içeriğiyle ilgilidir. Anne adayları bebeği dünyaya getirdikten sonra sağlık döngülerinin normale dönmesi biraz zaman alır. Hormonal değişimler göz önünde bulundurulursa vücudun eski haline dönmesi için bazı rutinlere ihtiyaç duyar.

dogum-sonrasi-kilo-verme.jpg


Kilo vermek başlı başına modern dünyanın popüler sorunlarını oluştururken, doğum sonrası kilo verme konusu ise hem sağlık hem de estetik açısından önemini korumaktadır. Bununla birlikte kilo verme yöntemlerini detaylandırmadan önce, bebeğin doğum sonrası sağlığı ve anneyle arasında olan fiziksel etkileşimde göz önünde bulundurulmalıdır. Süt dengesi, hormon değişimi, regl döngüsü ve duygusal iniş çıkışların hepsi bu sürece etki edebilmektedir.

Sağlıklı bir bünyenin fazla kilolardan arınmış olması bazı metotlarla ilişkilendirilebilir. Bunun en başında beslenme alışkanlıkları ve düzen gelmektedir. Hamilelik esnasında bölgesel olarak alınan kilolar, doğum sonrasın bebeğin de ağırlığı hesap edilerek vücudun bazı bölgelerine yayılır. Genel olarak karın ve üst bacakta biriken yağlar, anneye uygun diyet ve egzersizlerle desteklenirse kilo verme sürecini oldukça hızlandırır. Kitle vücut endeksine göre hesaplanan ortalamalarda kişinin obezite tehlikesiyle karşı karşıya kalmaması için uygun yemek programı ve besin değerleri hesaplanmalıdır.

Günlük alınacak protein miktarı hamilelik sonrası bebeğe aktarılan süt için de yararlı ve doyurucudur. Annenin alması gereken karbonhidrat miktarını düşürmesi, ekstra vitamin takviyesi ve protein alımını dengeleyecek diyetlerde bulunması uygun olacaktır. Aynı zamanda fındık, ayçiçeği, susam ve balık yağı gibi omega içeren yağlar alınmalı, doymamış trans yağlardan kaçınılmalıdır. Tüm bu sağlıklı kilo verme işleyişi çerçevesinde beslenme ve egzersiz programları net olarak çıkartılarak desteklenirse, doğum sonrası kilo verme işlemi faydalı olacaktır.