Alışverişte Tüketici Hakları Nelerdir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
İnsanlar hayatları boyunca alışveriş yaparlar. Mal ve hizmet satın alırlar. Satın aldığımız bütün mal ve hizmet için haklarımızı bilmemiz gerekir. Aksi takdirde birçok kusurlu ürünlerin bizleri sıkıntıya sokacağı unutulmamalıdır. Yazı devamında sizlere alışverişten sonraki tüketici haklarımızın neler olduğundan bahsedeceğim...

tuketici-haklari.jpg


Tüketici Hakları:
Tüketici haklarının başında: barınma, haberleşme, ulaşım ihtiyaçları gelir. Bu ihtiyaçlar temel ihtiyaçlardandır. Her tüketici bu ihtiyaçlarının karşılanmasını talep edebilir. İkinci olarak, alınan her ürünün insanın sağlığı açısından güvenilir olması yani insanın sağlığını tehdit etmemesi gerekmektedir. Bu sağlık ve güvenlik hakkı olarak adlandırılır. Üçüncü olarak, tüketicinin aldığı her mal ve hizmet hakkında doğru karar vermesi için bilgi edinme hakkı vardır. Dördüncü olarak, tüketicinin haklarını koruyabilmesi için eğitim hakkı vardır. Beşinci olarak, tüketicinin aldığı bir maldan dolayı mağdur olması durumunda tüketiciye hakkının teslim edilmesi için zararın giderilmesi hakkı vardır.

Altıncı olarak, sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşama hakkı vardır. Ve böylece gelecek nesillere sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşama hakkı sağlanmaktadır. Yedinci olarak, tüketicinin kıyaslama yapabileceği kadar ürünün ortaya sürülmesi ve bu ürünlerin tüketicinin bütçesine uygunluğu konusunda tüketicinin istediğini seçme hakkına sahip olması durumudur. Bu hakka tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunması denir. Sekizinci olarak, Tüketicilerin istediği mal ve hizmetten istediğini seçme hakkına sahip olması seçme hakkının varlığından gelir. Dokuzuncu olarak, temsil edilme hakkı vardır. Bu hak tüketicilerin bir mal ve hizmeti aldığı zaman kullanabileceği bütün hakları temsil etmektedir.

Kusurlu Mal veya Hizmet:
Kusurlu mal veya hizmet alan bir tüketici 15 gün içinde o mal veya hizmeti, değiştirme talebinde bulunabilir, para iadesini isteyebilir, ücretsiz olarak ürünün tamirini isteyebilir.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay Hukuk 0 654

Benzer konular